Saturday, February 6, 2016
آزولا در مرداب عمال احمدی نژاد

دکتر بهزاد قره ­یاضی، 56 ساله متولد تهران، فوق دکتری ژنتیک گیاهی ازموسسه تحقیقات بین المللی برنج ، رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران، رییس امور پژوهشی و فناوری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور.
من می خواهم به خودم جرات بدهم و بگویم مردی که آزولا را وارد کشور کرد و تالاب انزلی امروز گروگان همین سرخس سمج هست.
از افتخار و پژوهش در حوزه کشاورزی چیزی کم ندارد، مردی با جرات، پژوهشگر نمونه با صدها طرح پژوهشی و مقاله در حوزه تخصصی خودش. این همه افتخار اما همه و همه در سایه یک اقدام علمی متاسفانه ناموفق گیر افتاده است. دکتر قره¬یاضی نازنین که برنج تراریخته او را بیش از پیش روی زبان ها انداخت و در یازدهمین کنگره زراعت و اصلاح نباتات در دانشگاه شهید بهشتی در مرداد 89 در اوج فشارهای دولت کودتایی احمدی نژاد روی مخالفان بر جنتی و شورای نگهبان جسورانه تاخت امروز مورد هجمه عمال احمدی نژاد قرار دارد. در آن مراسم دکتر قره­یاضی با طعنه به جنتی گفت باید با همان فرمولی که جنتی همچنان در شورای نگهبان کار می­کند از بازنشستگی اجباری اساتید به بهانه کهولت سن جلوگیری کرد.
آقای دکتر آن روز خیلی تشویق شدید حتی بعد از سخنرانی تا نشستن مجدد روی صندلی. فیلم آن مراسم را مشاهده کردم و بسیار خوشحال شدم اما اما ای کاش آقای دکتر هیچ وقت وارد سیاست نمی­شدید تا امروز پژوهش را در حصر سیاست قرار ندهید.
امروز به عنوان آرسام مصباحی با مدرک دکتری کشاورزی صحبت می­کنم نه به عنوان آرسام مصباحی سیاسی چون می­ خواهم از پژوهش و پژوهشگر دفاع کنم.
 بحث گیاهان تراریخته نه تنها در ایران بلکه در همین انگلستانی که من زندگی می­ کنم هم حل نشده است. در این کشورها جان انسان ها بسیار اهمیت دارد، کسی به خاطر آلوده بودن سبزی و مواد غذایی به آرسنیک و جیوه، ازدیاد نیتروژن، فسفر، پتاسیم و فلزات سنگین مظلومانه با سرطان نمی­میرد، در این کشورها سوسیس و کالباس آلوده به حلق مردم ریخته نمی ­شود، آلودگی هوا نفس مردم را به شماره نیانداخته است، در این اروپای آزاد که جان مردم فدای رهبر در صبحگاه های مدارس و پادگان ها نمی­ شود، در همین اروپا هم که به مردم به خاطر دفاع از رای شان گلوله نمی زنند و رهبران معترضین را در خانه حبس نمی­کنند، در این قاره سبز که سالانه میلیون ها کشته به سبب تصادفات رانندگی و اشتباهات پزشکی به وقوع نمی­ پیوندد، شرکت پتروشیمی شازند و پالایشگاه و نیروگاهش مازوت تولید و مصرف نمی­ کنند و باعث جهش ژنتیکی و عقب افتادگی در بین مردم و در مرکز آلودگی آن، روستای کزاز نمی ­شوند هم GMo حال و روز خوشی ندارد.
حال و روز خوشی ندارد و کسی نمی­ داند چرا ندارد. فقط می­ گویند نکند جهش ژنتیکی را در بدن انسان سبب شود. دلیل اینکه چرا در آن کشور به برنج GM شما اینگونه می ­تازند برای من واضح است. علتش سلامتی مردم نیست. آقای دکتر علتش تنها و تنها وارد شدن شما به جریان سیاسی بود که نباید واردش می­ شدید. علتش عدم اقرار به پروژه شکست خورده آزولا بود که امروز چاقویی در دست مخالفان سیاسی شماست برای کوبیدن بر طبل خالی شان.
 آقای دکتر قره یاضی ای کاش از همان تریبونی که به جنتی و شورای رد دوست ندارانش تاختید اعتراف می ­کردید پروژه آزولای من به سبب شرایط اقلیمی و ناهماهنگی دستگاه های نظارتی و عدم رعایت اصول کاری به شکست خورد و من با قبول بروز بحران زیست محیطی در تالاب انزلی به این شکست به مانند صدها مقاله ISI و علمی پژوهشی ام می­ بالم. جنایت علیه بشریت نکردید که سال ­هاست زیر سایه این پروژه شکست خورده تحت فشار قرار می­ گیرید. مگر قرار است همه پژوهش ها نتیجه مثبت بدهند؟ مگر می­ شود به مانند مقاله ها و طرح های پژوهشی اساتید دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در ایران با دیتا سازی نتیجه این پژوهش را هم مثبت اعلام کرد؟ مگر کسی را بابت کشتار مردم در سال 1388، کشته شدن مردم در جاده ها به خاطر خودروهای بی کیفیت داخلی یا مرگ مردم با بیماری های مختلف بر اثر آلودگی هوا دار زده اند که شما را به خاطر آزولا دار بزنند.
اگر امروز عبدالمجید شیخی که دارو ندار پژوهشی اش یک مقاله تحت عنوان بررسي اجمالي مشكلات فرآيند و سامانه گندم، آرد، نان با تاكيد بر نقش ذخيره سازي، آن هم در ژورنالی است که متعلق به جهاد کشاورزی است بر شما می ­تازد و خبرگزاری وابسته به سپاه هم او را عضو سابق هیئت علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی و استاد دانشگاه معرفی می­ کند از علم و دانشش نیست از زور سیاسی اش است و قدرت رسانه ای که سپاه در اختیارش گذاشته است. علتش اشتباه شما در ورود به جریان سیاسی بود که در آن کشور سرکوب شده است. آقای دکتر برای من تحصیل کرده در بخش کشاورزی اظهارات شیخی پشیزی ارزش ندارد و اگر به نظرات مردم هم توجه کنید غیر از موافقان مخالفان هم هیچ دلیل و برهان درست و علمی در جهت رد GMo ندارند.
 به بخشی از صحبت­ های شیخی توجه کنیم تا متوجه شوید ایراد بهGMo در این کشور به خاطر سلامت مردم نیست و سیاسی است.
شیخی می­ گوید: "البته اگرچه تولید محصولات تراریخته در دنیا سابقه‌ای 30 ساله دارد اما هنوز عوارض مصرف این محصولات کاملاً شناخته نشده و بی‌ضرر بودن مصرف آن به اثبات نرسیده است ولی اسنادی نیز وجود دارد که نشان می ­دهند این محصولات آثار زیانبار سنگینی بر بدن انسان و حیوان دارند که در کوتاه مدت ترمیم شدنی نبوده و خطر نابودی نسل ها را در پی دارند".
من خواهش می­ کنم این اسناد را منتشر کنید تا علاوه بر دانشگاه ها و موسسات داخلی، محققین خارجی هم از اسنادی که گویا فقط در کوچه منزل احمدی نژاد وجود دارند با خبر شوند.
عضو سابق هیئت علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی، تصریح کرد: "صاحبنظران علوم کشاورزی و تغدیه به اتفاق آرا باور دارند که تراریختگی موجب تخریب محیط زیست، ذخایر ژنتیکی بومی و مخرب امنیت غذایی یعنی رکن رکین امنیت ملی است. لذا این برنامه یک خیانت است و شورای امنیت ملی باید و موظف است ممانعت کند و بدون مجوز نباید چنین اقدامی صورت گیرد. وظیفه دولت فراهم کردن غذای سالم با تولید مواد غذایی سالم برای مردم است اما دست‌کاری ژنتیک باعث افزایش سرطان و بیماری‌های زیادی می­ شود".
من باز هم خواهش می­ کنم یک سند دال بر اینکه یک متخصص امور تغذیه چنین ادعایی دارد را منتشر کنید.
وی  در پاسخ به این سؤال که هنوز سرطان‌زایی و مضر بودن استفاده از محصولات تراریخته در دنیا ثابت نشده است و از آن طرف هم بی‌ضرر بودن استفاده از این محصولات به اثبات نرسیده و این موضوع دقیقاً همان چیزی است که موافقان تولید محصولات تراریخته برای استمرار تولید به آن اکتفا می‌کنند، پس چگونه است که شما می‌فرمایید این محصولات سرطان‌زاست و یا در مقابل موافقان چه پاسخی دارید، گفت: اولاً اسناد موجود یافته‌های متخصصین تغذیه و کشاورزی هستند که این مسئله را در آزمایشگاه‌ها ثابت کرده‌اند و بنده نیز به یافته‌ های همان متخصصین استناد می کنم.
یک بار دیگر خواهان انتشار این اسناد علمی و محل آزمایشگاه­هایتان هستم. آقای شیخی دنیای علمی دنیای سیاست نیست که هر چه می­خواهید بلغور کنید و به این و آن ربط بدهید. شما با مشتی بسیجی و سپاهی طرف نیستید، با افرادی روبرو هستید که عمر و زمانشان را در پژوهش گذارنده اند.
شیخی می گوید: "امروز در کشورهای اروپایی میوه‌هایی به روش‌های مختلف تولید می‌شود که به لحاظ ظاهری زیباتر، بدون کرم خوردگی و بزرگ‌تر از حد معمول است ولی قیمت چنین تولیداتی از یک میوه کرم خوره کمتر است، چون میوه کرم خورده دست کاری غیر طبیعی و شیمیایی نشده است".
 آقای شیخی من به شما می­ گویم که قطعا تا به امروز اروپا را از نزدیک ندیده اید و تعریف هایتان از کشاورزی ارگانیک با تعریف یک کشاورز بی سواد تفاوتی ندارد. اصلاً در اروپایی که من نزدیک به یک دهه است زندگی می ­کنم میوه کرم خورده در بازار پیدا نمی­ شود و اصولاً چنین تعریفی از کشاورزی ارگانیک یک تعریف جاهلانه بیشتر نیست. محصولات ارگانیک سالم و اتفاقاً شاداب هستند. 
شیخی می­ گوید: "هنوز از امکانات موجود در استفاده از نهاده‌های کشاورزی بطور کامل استفاده نکرده‌ایم".
آقای شیخی ما، مادر مصرف نهادهای کشاورزی را به عزایشان نشاندیم. دیگر از کدام امکانات و پتانسیل صحبت می کنید؟ زمین های کشاورزی کشور به خاطر فرط مصرف فسفر و پتاسیم و نیتروژن دیگر آنها را استفراغ می کنند! آب های زیر­زمینی هم آلوده شده است. از کدام امکانات صحبت می­ کنید استاد دانشگاه قوت آباد؟
شیخی می ­افزاید "کشورهای پیشرفته می ­دانند که دست به چه کار خطرناکی می­ زنند و لذا بیماری ابولا را در افریقا تولید و به خورد مردم مستضعف آنجا دادند و صدها نفر آنها را کشتند و توانستند منفعت بسیاری از فروش داروهایشان ببرند.کشت تراریخته نیز ابتدا در تولید ذرت استفاده شده تا با تولید انبوه سوخت اتانول تولید کنند و جایگزین سوخت های فسیلی کنند و برای آنها ارزانتر تمام شود. خلاصه برای پر کردن جیب خود به هر جنایتی دست می ­زنند".
 به استناد به کدام مدرک این اتهام را وارد می­ کنید؟ مگر ویروس ایدز از همین آفریقای بی بند و بار سر بر نیاورد و دنیا را آلوده نکرد؟ مگر در همین کشورهای پیشرفته کسی آلوده نشد؟
فارس می­ نویسد این استاد دانشگاه تصریح می­ کند: "واردات محصولات تراریخته به برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی ممنوع است در حالیکه یک چهارم صادرات غیرنفتی کشورمان از بخش کشاورزی است، بنابراین سوق یافتن به سمت تولید محصولات تراریخته ما را از صدور محصولات کشاورزی به بازار جهانی محروم خواهد کرد و یک تهدید بزرگ تجاری نیز هست".
بازهم سوال می کنم این آمار دقیق را از کجا آوردید؟ یک چهارم کدام درآمد نفتی درآمد نفتی فعلی یا درآمد نفتی دولت کودتایی احمدی نژاد؟ کدام بازار جهانی؟ محصولات کشاورزی آلوده ما به سموم و نهادهای شیمیایی در بازار جهانی حرف خاصی برای گفتن ندارند و اگر از صادرات پسته و زعفران بگذریم که یکی اندومیک آب و خاک خراسان است، اوضاعمان در بازار جهانی از افتضاح هم افتضاح تر است.
اما آقای شیخی سوز و گداز شما از GMo دلیلش از آنجایی منشا می گیرد که منافع دلالان تحریم و وارد کنندگان کود و سم که اتفاقاً از نزدیکان دولت کودتا هستند به خطر افتاده است. بازار فروش بذر بی کیفیت اربابانتان به خطر افتاده، اینگونه که شما دولت را بی تدبیر می نامید هر آدم نفهمی شبیه خودتان هم متوجه می شود که سوزش شما از تولید GMo نیست و درد شما مرکزش جای دیگری است. اینکه عمال احمدی نژاد شیخی را استاد معرفی می­ کنند و او را جلو  می اندازند تا این گاف بزرگ علمی را در صحبت هایش سبب شود سابقه ای طولانی دارد. اینها عوضعلی کردان فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد جلودار علمی شان بود و استاد نامیدن شیخی هم از همان منبع نشات گرفته است. به واردات روغنGMo  اشاره کرده اید و اعتراض دارید. سوال می­کنم آقای شیخی مگر روغن های تراریخت در دولت روحانی وارد کشور شده ­اند که حالا صدایت در آمده است؟ در دولت احمدی نژاد کجا بودید و چرا اعتراض نمی­ کردید؟ نکند از کوچه احمدی نژاد روغن می­ خریدید!
عضو سابق هیئت علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی، افزود: "امروز دشمن از هر در و پنجره ای برای حمله به کشور استفاده می‌کند که یکی از این روش‌ها ترور از طریق ارسال غذای آلوده به کشور است. جا دارد سازمان پدافند غیرعامل برای بسیاری از مدیران کم سواد دوره آموزشی بگذارد و اصلاً شرط احراز پست گذراندن همین دوره های امنیتی باشد که آموزش تشریفات سیاسی در برابر آن اصلاً ارزشی ندارد. باید محصولات وارداتی آلوده امحا شده و از ورود آنها ممانعت شود".
از مدیر کم سواد نامیدن دکتر قره­ یاضی توسط شیخی هم صحبتی نمی کنم چون کسی که معنی سواد را بداند و مصاحبه شیخی با فارس را بخواند متوجه می شود بی سواد کیست. فقط از آقای شیخی می­ خواهم لطف بفرمایید شل بودن بند شلوارشان را سیاسی نکنند. رزومه دکتر قره­ یاضی را در پیوست قرار می دهم. مگر در زمان دولت احمدی نژاد که کردان ها وزیر شدند و رییس کسی دوره آموزشی گذاشت؟ مگر خود شما با غیر از رانت به سمت رسیدید؟ بخل و کینه از بی سوادی خود و شرکا را وارد بحث علمی نکنید دوست کم سواد دلال عزیز.
در آخر باید بگویم شخصاً حمایتی از تولید محصول تراریخت در ایران ندارم و دلیلی برای رد آن هم ندارم. واقعاً در هیچ نقطه ای دنیا هنوز اثر سویی از تولید این محصولات که تعدادشان امروز به 8 محصول هم رسیده گزارش نشده است. اینکه ما نباید پژوهش روی تولید محصول تراریخت را سرکوب کنیم باید یک اصل باشد و صد البته پژوهش و کار اجرایی روی محصولات ارگانیک که سالم بی خطر و بی دردسر هستند را باید به شدت تقویت کنیم و تمام بودجه پژوهش را روی GMo ها نگذاریم. باید به این موضوع توجه داشت که اگر محصول تراریخت روزی در دنیا تایید شود، آن روز این آقایان چه پاسخی برای افکار عمومی خواهند داشت. به هر روی من دفاع از دکتر قره­­یاضی به سبب استمرار و ایستادگی به پای پژوهش را وظیفه خود می دانم و جامعه علمی ایران هم باید از ایشان در برابر اراذل و اوباش استاد­نما حمایت کنند. نباید گذاشت آزولا در مرداب احمدی نژاد و عمالش به ابزاری جهت تاختن بر پژوهشگران تبدیل شود.

پیوست: رزومه دکتر قره یاضی

web counter
Temp: BY Milad (Miloe)