Sunday, November 12, 2006
هم در زندان هم در دانشگاه
فشار بر دانشجویان ادامه دارد؛ حسن زارع زاده اردشیر


zarezade@gmail.com


یکشنبه 21 آبان 1385 [2006.11.12]
po_zarezadeh.jpg
در حالیکه نگرانی از وضعیت دانشجویان زندانی روز به روز افزایش می یابد،در بیرون از زندان نیز فعالان دانشجویی وضعیت خوبی ندارند.
daneshjoyan_zendani_b.jpg


سمیه بینات همسر احمد باطبي که روز دوشنبه گذشته موفق به ملاقات با همسرش در بند 209 زندان اوين شد، نسبت به وضعيت وي ابراز نگراني می کند و می گوید:"وضعيت جسمي همسرم مطلوب نيست. داراي بيماري‌‏هاي مختلفي است كه تاكنون نيز معالجات لازم در زندان‌‏ به عمل نيامده است. از لحاظ وضعيت روحي نيز داراي وضعيت خوبی نيست."


سمیه بینات در گفتگو با ایلنا همچنین از عدم آزادسازي وثيقه‌‏هاي مربوط به پرونده باطبي انتقاد می کند: "زماني كه يك فرد در زندان به‌‏سر مي‌‏برد، ديگر نيازي به نگه داشتن وثيقه نيست و بايد وثيقه را آزاد كرد، در حالي كه نه وثيقه و نه همسرم هيچ‌‏كدام آزاد نشده‌‏اند."


احمد باطبی دانشجوی زندانی به 15 سال زندان محکوم شده که با گذراندن نیمی از حکم خود، در دي ماه سال جاري، زمان آزادي مشروط او فرامي‌‏رسد. همسر و پدر باطبی می کوشند تا زمان فرارسيدن آزادي مشروط، اقدامات قانوني را براي استفاده از آزادي مشروط انجام دهند.


از سوی دیگر، دکتر کیوان انصاری عضو سازمان دانش آموختگان و نایب دبیر اسبق انجمن پلی تکنیک نیز موفق شد با خانواده خود ملاقات کند. او در اواخر تابستان امسال بازداشت شده و با وجود گذشت نزدیک به 2 ماه ، اگر چه به بند نیمه عمومی 209 منتقل شده، اما همچنان در این بند امنیتی به سر می برد.


خیرالله [سعید] درخشندی و ابولفضل [پویا] جهاندار دو فعال دانشجویی دیگر در بند 209 زندان اوین هستند که آنها نیز در بند نیمه عمومی 209 به سر می برند. پدر خیرالله درخشندی که نزدیک 80 روز است در بازداشت موقت به سر می برد، نسبت به نحوه رسیدگی قضایی به پرونده فرزندش ابراز نگرانی کرد. مجتبی درخشندی با اشاره به اینکه دکتر دادخواه وکالت فرزندش را پذیرفته است، به ادوار نیوز گفت: "هنگامی که برای پیگیری وضعیت پرونده به دادسرا مراجعه کردیم و خواستار شماره کلاسه پرونده درخشندی برای انجام امور مربوط به وکالت شدیم مسئولان قضایی مربوطه به ما اعلام کردند پرونده ای به نام فرزندم در دادسرا وجود ندارد."


مجتبی درخشندی با اشاره به اینکه چگونه ممکن است فردی 70 روز در زندان باشد اما فاقد پرونده باشد از این نحوه برخورد مسئولان قضایی ابراز نگرانی کرد.


حکم جدید


با وجود انتشار خبرهای نگران کننده از وضعیت دانشجویان زندانی گزارش های دیگر از صدور احکام جدید حکایت دارد. در طی چند روز گذشته مرتضی حسین زاده، عضو اسبق شورای مرکزی انجمن دانشجویان دانشگاههای بوعلی سینا و علوم پزشکی همدان در شعبه یک دادگاه انقلاب استان همدان به ریاست قاضی خزایی در رابطه با اعتراضات دوره دانشجویی، به دو سال حبس، که به مدت چهار سال تعلیق است، محکوم شد. مرتضی حسین زاده، دانش آموخته گیاه پزشکی از دانشگاه بوعلی سینای همدان در حال حاضر عضو سازمان ادوار تحکیم وحدت شعبه استان همدان است.


گزارش دیگری حاکی از آن است که شعبه سه دادگاه تجديد نظر استان زنجان به رياست قاضي سيد حسين ناصري حکم صادره براي رضا عباسي عضو هيات موسس کميته دفاع از زندانيان سياسي آذربايجان [آسمکِ]، عضو موسس جمعيت اسلامي دانشجويان دانشگاه زنجان[ جمعيت ترکهاي دانشگاه زنجان]، عضو فعلي ساز مان دانش آموختگان ايران[ادوار تحکيم] را قطعي کرد. به موجب اين حکم عباسي به يکسال حبس محکوم شده است.


رضا بهشتي نماينده خانواده عباسي در گفتگويي ضمن تاييد اين خبر از شرايط بد زندان و نگهداري عباسي در قرنطينه زندان و عدم انتقال وي به بند عمومي انتقاد کرد وخواهان رعايت حقوق قانوني رضا عباسي در زندان زنجان شد. وي گفت: "خانواده عباسي در کنار آقاي خليلي وکيل پرونده پيگيرند تا با توجه به اينکه 162 روز از مدت زندان عباسي سپري شده است ترتيبي اتخاذ گردد تا عباسي با توجه به حقوق قانوني اش از مرخصي برخوردار يا پس از طي مدت نصف محکوميت کلا آزاد شود."


تداوم بازداشت ها


نحوه رسیدگی به پرونده های دانشجویان زندانی بخصوص از 18 تیرماه 1378 تا به امروز، و کیفیت بازداشت آنها همواره مورد اعتراض حقوقدانان و فعالین حقوق زندانیان و حقوق بشر بوده است.


آرسام آزاد دبیر بخش دانشجویی در "کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی" ، برخوردهای اخیر قوه قضائیه با دانشجویان زندانی را غیرقانونی ارزیابی می کند و به روز می گوید: " متاسفانه فعالان دانشجویی را بدون طی روال قانونی و صرفا به دلیل فعالیت سیاسی و یا صنفی دستگیر می کنند و بعد آنها را در بدترین شرایط انسانی قرار می دهند که اعتراف بگیرند و این یعنی شکنجه کردن و قانون دادرسی را زیر پا گذاشتن."

این فعال دانشجویی و حقوق بشری در ایران، خبر از تشکیل یک کارزار برای آزادی کیانوش سنجری می دهد و می افزاید: " در حال حاضر کیانوش سنجری یکی از فعالان دانشجویی و حقوق بشری که در سایت های اینترنتی و وبلاگ شخصی اش در مورد بدرفتاری با زندانیان خبرهای زیادی نیز منتشر کرده بود، تحت شدیدترین فشارهای بازجویان در بند 209 قرار دارد و این یکی از نمونه های نقض حقوق انسان ها در زندان ها است."آرسام آزاد با ذکر اینکه بازداشت دانشجویان " امری عادی و البته برخاسته از سیاست کلی نهادهای امنیتی است"، می گوید: " هدف نهادهای امنیتی این است که با تداوم دستگیری و بازداشت ها و طولانی کردن مدت زمان بازداشت دانشجویان، شرایطی را فراهم نمایند که آنها دیگر فعالیت سیاسی نکنند. وقتی که می بینیم صحبت از وثیقه های سنگین و یا تهدید خانواده های آنها می شود یعنی فشارها را مضاعف می کنند تا این فعالان دیگر توانی برای حرف زدن نداشته باشند."


عضو کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی در تهران، به وثیقه های سنگینی که در پرونده احمد باطبی وجود دارد اشاره میکند و معتقد است:" این هم نمونه ای از فشار بر او و خانواده اش است ضمن اینکه وزارت اطلاعات به خاطر مصاحبه های سمیه بینات ، همسر احمد باطبی؛ تهدید کرده که در صورت ادامه مصاحبه با رسانه ها او را نیز بازداشت خواهند کرد."


آرسام آزاد در پایان خبر از دستگیری دو دانشجوی دیگر می دهد: " حمید کارگر از فعالین حقوق بشری در اصفهان به همراه بهادر دره شوری در حین سفر به شیراز در فرودگاه این شهردستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شد ه اند و بنا بر خبرهای رسیده به کمیته دفاع ، با گذشت چند هفته از بازداشت خانواده های آنها در بی اطلاعی کامل بسر می برند."


به گفته آرسام آزاد "حمید کارگر پیش از این چندین بار از سوی مامورین وزارت اطلاعات بازداشت و با قید وثیقه آزاد شده بود. همچنین پدر او در جریان قتل های زنجیره ای مفقود شده است به همین دلیل خانواده کارگر نسبت به تکرار مجدد آن از سوی وزارت اطلاعات نگران هستند."

web counter
Temp: BY Milad (Miloe)